شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که به دنبال خرید پنل اس ام اس باشید و متوجه شوید که برخی از سامانه های پیامکی ، پنل اس ام اس رایگان ارائه می کنند .

اما تفاوت پنل های پولی با  پنل های رایگان در چیست؟ چرا نباید از پنل های رایگان استفاده کنیم؟

اگر قرار بود پنل های رایگان ارسال های ما را انجام دهند ، چه لزومی به خرید پنل بود !؟

تعرفه ارسال بالای پنل پیامک رایگان

اگرچه که اینگونه از سامانه ها فقط هزینه ارسال پیامک و شارژ کردن پنل را از شما دریافت می کنند، اما در حقیقت تعرفه ی ارسال اینگونه سامانه ها بسیار بالا می باشد و این درصورتی که شما ارسال های بالایی دارید باعث هدر رفتن هزینه می شود. با خرید یک پنل پیامک شما می توانید با تعرفه ی ارسال کمتری پیامک ارسال کنید.

مثلا یک سامانه رایگان هر پیامک را ۱۸ تومان محاسبه میکند یعنی هر ده هزار پیامک برابر ۱۸۰٫۰۰۰ تومان میشه، اما سامانه پیامک مانند ما در یک معمولی مانند پنل تجاری هر پیامک ۱۰ تومان محاسبه میشود. یعنی هر ده هزار پیامک برابر ۱۰۰٫۰۰۰ تومان میشود ! حالا تفاوت را احساس کنید.

ضریب های ارسال مخفی

برخی از سامانه ها در ابتدا تعرفه ی ارسال ارزانی را معرفی می کنند (به عنوان مثال هر پیامک ۸ تومان) اما شما پس از عملیات ارسال متوجه می شوید که تعرفه ی هر پیامک گران تر از وعده ی اولیه حساب شده است (به عنوان مثال ۱۵ تومان) و اگر از سامانه مورد نظر این موضوع را پرس و جو کنید دقیقا به شما این پاسخ را خواهند داد که ارسال به همراه اول (ضریب ۱.۲) و ارسال به ایرانسل (ضریب ۱.۳) دارد. در این حالت ارسال هر پیامک به اپراتورهای مختلف دارای ضریب های مخفی می باشد که شما را از این موضوع غافل کرده بودند.

در مقابل دی اس ام اس پنل بدون هیچ گونه ضرایب مخفی در همان ابتدا تعرفه های ثابت را که در جدول امکانات و تعرفه ی پیامک لیست کرده است، برای ارسال پیامک لحاظ می کند.

فعال نبودن برخی از ماژول های ضروری

امکانات این نوع سامانه ها بسیار کمتر از سامانه های پولی می باشد و همچنین شما را از بسیاری از امکانات جدید و مفید محروم می سازد از طرفی دیگر این نوع سامانه ها بسیار کند کار می کنند.

نداشتن پشتیبانی

عموما این گونه از سامانه ها ، پشتیبانی قوی ارائه نمی کنند و اغلب مواقع در دسترس مشتریان نیستند در مقابل پنل اس ام اس رادکام ، پشتیبانی آنلاین و ۲۴ ساعته حتی در روزهای تعطیل نیز رائه می دهد

نداشتن صرفه اقتصادی برای ارائه دهنده

اگر فرض کنیم اینگونه سامانه ها قصد کلاهبرداری نداشته و خدمات رایگان را به شما ارائه می دهند. در این صورت این کار برای آنها صرفه اقتصادی نخواهد داشت !!!

بنابراین می توان گفت که اینگونه سامانه ها یا معتبر نیستند و یا قصد ارائه خدمات به مدت طولانی را ندارند.

سوء استفاده از اطلاعات شخصی

درصورتی که اینگونه سامانه ها اعتبار نداشته باشند ، می توانند از اطلاعات شخصی شما (کد ملی، شماره شناسنامه و …) سوء استفاده کنند.

به عنوان مثال با کارت ملی شما می توانند در سایت های غیر معتبر (قمار و…) ثبت نام کنند.

سوء استفاده از اطلاعات حساب بانکی

هنگامی که شما به درگاه پرداخت آنلاین وارد می شوید، شماره کارت خود و تمامی اطلاعات حساب بانکی خود را وارد می کنید.

سامانه های غیر معتبر می توانند صفحه ای مشابه درگاه پرداخت آنلاین بسازند و اطلاعات حساب بانکی شما را دریافت کنند. در اصطلاح به اینکار حملات فیشینگ گفته می شود. بنابراین انتخاب یک سامانه پیامکی معتبر اهمیت بسیاری دارد.

نداشتن امنیت مالی در سامانه

شما پس از خرید سامانه پیام کوتاه رایگان ، پنل خود را به مبلغی دلخواه برای ارسال پیامک شارژ خواهید کرد این نوع سامانه ها به دلیل نداشتن ثبات مالی، می توانند شارژ حساب های کاربران را کسر کنند و دیگر فعال نباشند و پس از مدتی اعلام ورشکستگی کنند.